Türk Kahvesi ve Kosta Rika Kahvesi

Kahve pek aradığım, illaki de içmezsem olmaz dediğim bir içecek olmadı hiç. Ama Türk kahvesinin zevki başkadır. Sohbete eşlik eder, küçük küçük yudumlarsın. Azdır ama özdür. Kahve biter ama kapanan fallar ile sohbete sohbet katarsın 🙂 Küçük bir fincanla muhabbet uzar da gider. Güzel sohbetler güzel arkadaşlıklar kurar. O yüzdendir ki bir fincan kahvenin kırk yıl hatırı vardır. Kahve bahanedir, amaç yarım saat de olsa komşunu, dostunu, arkadaşını görebilmektir. Ben Türk kahvesinin maneviyatını severim. 

İstanbul’da çalışırken artık iki dakika nefes alayım dediğim anlarda 10 dakika kahve molası için canım arkadaşım Funda’nın kapısını çalardım. Ofisin ilk kuruluşundan beri beraber yola çıktığımız Funda ile stresli geçen her günümüzü bu kahve sohbetleri sayesinde birbirimize destek olarak aştık, dostluğumuzu pekiştirdik. Bugün canım arkadaşımın doğum günü. İyi ki doğdun Funda’cım. Hep mutlu ol! Ben hâlâ elime bir fincan kahve aldığımda seni anıyorum.

Türk kahvesinden başka kahve içmeyen bendeniz ilk defa seveceği bir kahveyi dünyanın bir ucunda Kosta Rika’da buldu. Kahve deyince insanın aklına Brezilya, Kolombiya gelir değil mi? Bilmediğimiz yerlerde ne çok güzellikler var. Biraz tanıtım ve reklam meselesi işte. Kosta Rika küçük bir ülke olduğu için kahve üretimi konusunda Brezilya ve Kolombiya ile rekabet edemediğinden kahvede kaliteye önem vermiş. Cafe Britt diye bir markaları var. Çeşitli yoğunluklarda herkesin damak tadına uyabilecek kahveler üretmişler. Biz de dayanamayıp aldık.

Kahve bir yana Kosta Rika bizi doğal güzellikleri ile kendisine hayran bıraktı. Doğal güzellikleri bakımından gördüğüm en güzel ülke burası diyebilirim. Başkent San Jose’den kiraladığımız araba ile Arenal volkanına doğru yola çıktık. Mesafe olarak kısa olmasına rağmen yolların bozuk ve dar olması nedeniyle ile 4 saatte varabildik. Arenal’a geldiğimizde karşımızda yükselen volkan bizi ürkütmedi değil. Gerçi ben akşamları volkanın ağzından aşağıya süzülen lavları görme hayaliyle gelmiştim. Arenal volkanı dünya üzerindeki en aktif volkanlardan biri. En son büyük patlama 1968 yılında yaşanmış. Sonraki yıllarda da volkanın hareketliliği görülmüş. Volkanın hemen yanında müthiş güzel bir göl ve yağmur ormanlarından oluşan bir milli park var. Pek çok insan buralara bu doğal güzellikleri görmeye, ormanın içindeki patikalarda yürümeye veya ata binmeye, akşamları kaplıcaya girmeye, ağaçtan ağaca iplerle atlamaya geliyor. Her taraf yeşillik, ağaç, orman. Kosta Rikalılar turistik otellerini inşa ederken doğal güzelliklerini bozmamaya çok önem vermişler.

Arenal bölgesinde 2 gün kaldıktan sonra Kosta Rika’nın güneyinde ve pasifik kıyısındaki Manuel Antonio’ya gittik. Dedim ya yollar kötü diye bu yolculuk da tam 7 saat sürdü. Ancak o kadar güzel köylerden geçtik ki yol bana hiç sıkıcı gelmedi. Manuel Antonio’ya vardığımızda gördüğümüz güzellik karşısında dilimiz tutuldu. Çocuklar gibi sevinip zıp zıp zıplamak istiyordum. Allahım böyle bir güzellik olabilir mi diye. Manuel Antonio pasifik okyanusu kenarında yükselen bir tepede kurulmuş yağmur ormanlarının içinde küçük bir kasaba. Kosta Rika İspanyolca’da Zengin Sahil demek. Gerçekten de öyle. Her yerde manzara o kadar güzel ki ifade etmekte zorlanıyorum. Çok şirin 7-8 odalı bir butik otel bulduk kendimize. Balkonundaki iki tahta sallanan koltuk, bir hamak ve ağaçların arasında gördüğümüz pasifik bizi büyüledi. Dedik hiç gitmeyelim burada kalalım. Odaya çıkarken peşimize takılan otelin kedisi bizimle birlikte odaya yerleşti, biz gidene kadar da kaldı 🙂 Bir başka sürprizi de sabaha karşı maymunların odamızın çatısında oradan oraya koşuşturması ile yaşadık. Allah Allah noluyoruz yahu diyerek uyandık. Nasıl da güçlü hayvanlar. Tamam dedim şimdi bu çatı yıkılacak hepsi birden yatağa içine düşecekler 🙂 Sonra hepsiyle kaynaştık, biz balkonda otururken onlar da bize ağaç dallarından eşik ettiler.

Odamızın misafiri

Komşularımız

Kahvesi ve doğal güzellikleri ile beni kendisine hayran bırakan Kosta Rika’ya buradan selamlarımı gönderiyorum.

Türk Kahvesi ve Kosta Rika Kahvesi” hakkında 17 yorum var

 1. “Kahvenin yüzü kara,kim demiş içilmez,
  Gönlü ak,dili tatlı,hatırından geçilmez.”

  Ne güzel anlatmışsın kahve kültürümüzde ki maneviyatı ve ne kadar güzel fotoğraflamışsın o güzel yerleri.Sevgiler…

 2. Mehmet dedi ki:

  Fotoğraflar müthiş. Yazınızı okuduktan sonra hakkaten merak ettim, Google’dan baktım tam nerede diye. Bize uzak bir ülke ama bir gün oralara gidersem kesinlikle aklımda olacak.

  Ben kahvede Kolombiya bir numara diye duymuştum, demek küçük ülkeleri de yabana atmamak lazım bu konuda. Türk kahvesi ise zaten dünyaca meşhur. Ne zaman yurtdışına çıksam Türk olduğumu öğrenen bir Turkish coffee diyor bir de (daha nadiren) Turkish delight! Bir de Midnight Express isimli filmden bahseden cahil cühelalar var ama o muhabbete hiç girmeyeyim!

 3. Dostlarla yapılan herşeyin tadı başka be Gökçem.Melange’ın blogunda okumuştum ben de, cehennem kadar sıcak,gece kadar siyah,kadın kadar tatlı içilirmiş kahve. yanılmıyorsam Kolombiya atasözüymüş. Eşim Küba’dan kahve getirdi,burda değirmende çektirdik. biz ısrarla bizim usul pişirdik ama içemedik. filtre kahve gibi denesek nasıl olur sence?

 4. bu arada fotoğraflar harika. doğa harikası bir yerde kalmışsınız. ah şu uçak korkum olmasa 🙁

 5. Her sabah olmazsa olmazım bir sade köpüksüz süvari türk kahvesidir. lezzetini asla başka birşeyde bulamam. Ve kahvenin başka hiçbir türlüsüyle haşır neşir olmuşluğum yoktur. Sadece türk kahvesi bulamadığım yerde tercihim nescafedir. ne capuchino ne espresso ne diğerleri .. varsa yoksa türk kahvem.
  fotoğraflara mekana diyecek söz bulamıyorum. böyle gezen arkadaşları okudukça da ne kadar boş yaşadığımı anlıyorum.

 6. Ne güzel bir maniymiş bu. Pek güzel anlatılmış kahvenin anlamı. Mani değil mi bu 🙂

 7. Küba kahvesi sert bir kahvedir. Bildiğim kadarıyla espresso makinesinde yapıyorlar burada. Ama Kübalıların kendilerine özgü bir pişirme yönetimi mutlaka vardır. Zira 1960’li yıllarda hayatın durduğu Küba’da halkın evlerinde espresso makinesinin olduğunu hiç sanmam. Kübalı bir kaç arkadaşım var sorup sana bilgi vereceğim.
  Bu arada mesajlara cevap vermekte geciktim. Cuma gününden beri 4 yatılı misafirim var, 2si Istanbul’dan 2’si Amerika içinden. Ama hep bereber Türk kahvesi keyfi yapmak çok güzeldi.

 8. Uçak korkunu anlıyorum. Ben de kötü hava koşullarında çok panik oluyorum 🙁

 9. Estağfurullah! Bizim çoluğumuz çoçuğumuz yok henüz de vakit bulup geziyoruz. Biz de eşimle çocuk olduğunda artık gezemeyiz herhalde diye muhasebesini yapıyorduk 🙂
  Bu kadar kahve muhabbettine şimdi kendime bir sabah kahvesi yapıp içeçeğim!

 10. Gökçe’cim içim açıldı deniz yeşil doğa ee bir de yanında güzel kahve aman aman diyim 🙂

 11. o zaman bir de buradan sevgilerimi yolliyim sana 🙂

 12. özlem dedi ki:

  Gökçecan , kahve gurusu Talat dır, çekirdeği anında öğütüp french press metoduyla yapıyor kahveyi. Ve bence gerçekten kahvenin asıl tadını alacağın metod bu.Bizim türk kahveside çok rafine olmadığı için yine de diğer çözünen ürünlere göre makul.AAyy kandırsam kocayı, kahve tiryakisisin , gidelim Kosta Rika ya , kahve alalım diye:)

 13. Özlem ablacım, Talat abiye söyle hemen gidin o zaman. Hatta benim de kahvem bitti, gidince bana da iki paket alın 🙂
  French press’i ben de cok sevdim. Kahve makinesinde daha iyi galiba.

 14. Rica ederim. Geldi mailim sana o zaman 🙂

 15. Cuban Coffee başlığı ile buraya yorum yazarken kullandığın mail adresine göndermiştim. Junk’a gitti belki de. Ben mailde yazdığımı buraya altarayım. Şöyle ki;
  Kübalı kahve delisi bir arkadaşıma sordum. Kendi yaptıkları yöntemi bana anlattı. Kahve makinesi ile de yapabilirsin ama en iyisi şu dedi : Bizim gibi ocagın üzerinde yapıyorlar ama çaydanlığa benzer basit bir alet kullanıyorlar. Şu: (http://www.amazon.com/Imusa-Espresso-Coffeemaker-6-cup/dp/B00164QTY0/ref=sr_1_14?ie=UTF8&qid=1314714704&sr=8-14) Türkiyede bu alet var mıdır diye düşündüm ama artık herşey var memleketimizde 🙂

  Bir de nasıl yapıldığına dair youtube’da iki video buldum. Linkleri aşağıda.
  http://www.youtube.com/watch?v=WWtIsjpRBr8

  http://www.youtube.com/watch?v=StDFjab62Vs&feature=related