Siyah Pirinç Pilavı

Wild Black RiceSiyah pirinç pilavı beyaz pirinç pilavından farklı olarak daha serttir. Uzun sürede pişmesine rağmen yumuşak olmaz. Dişe dokunur hatta çiğneme kıvamında olur. Önceden ez az 1 saat kadar sıcak suda bekletilip,  45 dakikada çok ağır ateşte, 1 bardak pirince 2 su bardağı su ölçüsü ile pişirilir.

Siyah pirinç ABD’nin kuzeyinde Minnesota eyaletinde yetişen bir tahıl türüdür. Yabani pirinç (“wild rice”) olarak bilinmektedir. Daha çok o yöredeki Kızılderililer tarafından yetiştirildiği için “Indian Rice” olarak da bilinmektedir.

Siyah Pirinç Pilavı
Malzemeler:
1 bardak siyah pirinç
2 su bardağı sıcak su veya et/tavuk suyu
4-5 yemek kaşığı zeytinyağı
½ soğan
100- 150 gr kadar mantar
2 havuç
2 yemek kaşığı ince kıyılmış badem içi
2 yemek kaşığı dolma fıstığı
2 yemek kaşığı arpa veya tel şehriye
1 cay kaşığı karabiber
1 cay kaşığı kimyon
1 cay kaşığı kırmızıbiber
İnce kıyılmış maydanoz

Yapılışı:
Önceden sebzeleri hazırlayın. Havuçları halka hakla, soğanları küçük küçük doğrayın. Mantarları enine kesin.

Bir tencerede yemeklik doğradığınız soğanı ile zeytinyağını, soğanlar yumuşayıp pembeleşinceye kadar soteleyin. Dolma fıstıklarını, bademleri ve şehriyeleri ekleyip, 2-3 dakika daha şehriye ve dolma fıstıkları pembeleşinceye kadar kavurun. Hemen arkasından havuçları ve mantarları ekleyin. 3 dakika kadar havuç ve mantarlar yumuşayınca kadar pişirin.

Tavuk suyu (sadece su da kullanabilirsiniz) ve siyah pirinci ilave edin. Baharatları da ekleyip bir kez karıştırın ve tencerenin kapağını kapayın. Kısık ateşte 45 dakika kadar pişirin.

Piştiğine emin olunca kıyılmış maydanozu ekleyip karıştırın.

Siyah Pirinç Pilavı” hakkında 2 yorum var

  1. Asuman dedi ki:

    Gökçe, yakın zamanda bir markette görüp siyah pirinç aldım. Daha önce yemediğim bir şey ve nasıl pişireceğimi bilmediğim için internette tarif araştırdım. Henüz o tarifleri deneme fırsatı bulamamıştım ki sen bu tarifi yayınladın. Senin tarifin diğerlerinden çok daha lezzetli görünüyor. En kısa zamanda deneyeceğim. Ellerine sağlık!

  2. Asuman sen ne arıyorsan önce benim bloga uğra:) Bütün değişik yemekleri burada bulursun garanti
    Siyah pirinci pişirken tek dikkat edeceğin, su ve pişirme süresi. Bizim beyaz pirinçler gibi çabuk yumuşamıyor. Bu yüzden daha çok su gerekiyor ve ağır ağır, uzun sürede pişiyor. Tadı da böyle chewy sanki. Yumuşak değil. Alıştığımız bir lezzet olmadığı için herkes sevmeyebiliyor. Ben çok seviyorum.
    Ayrıca buna istediğin çeşit sebze kullanabilirsin, dolma fıstığı, badem, sehriye türleri ile lezzetlendirebilirsin.
    Yaptıktan sonra bana haber ver, yorumunu merak ediyorum.