Siyah Fasulye

Siyah Kuru Fasulye

Siyah Fasulye
Malzemeler:
1 kg siyah fasulye
1 orta boy soğan
3 diş sarımsak
2 taze yeşilbiber
½ bardak zeytinyağı
1 bardak beyaz şarap
3 adet defneyaprağı
2 çay kaşığı kimyon
2 çay kaşığı kekik
2 çay kaşığı yedi bahar
2 çay kaşığı karabiber
2 çay kaşığı kırmızıbiber

Yapılışı:
Bu yemeği Türk mutfağının vazgeçilmez yemeği kuru fasulye gibi pişiriyoruz.

Akşamdan ıslattığınız fasulyelerin suyunu süzün. Bir tencerede suyu kaynatıp fasulyeleri içine atıp 30 dakika kadar pişirin. Fasulyeler yemeği yaparken pişmeye devam edeceği dişe dokunur seviyede pişmeleri yeterli. Pişmezse biraz daha kaynar su ekleyip kaynatmaya devam edin. Pişme süresi fasulyenin yapısına/çeşidine göre değişiyor aynı kuru fasulyede olduğu gibi. Fasulyeler piştikten sonra süzüp soğuk sudan geçiriyoruz.

Bir tencerede yemeklik doğradığınız soğanı ile zeytinyağını, soğanlar yumuşayıp pembeleşinceye kadar soteleyin. Jülyen doğradığınız yeşilbiberleri ekleyip, biberler de yumuşayıp pembeleşinceye kadar pişirin. Küçük küçük doğradığınız sarımsakları ekleyin.

Siyah fasulyeleri, beyaz şarabı, defneyaprağını ve baharatları (kimyon, kekik, yenibahar, karabiber ve kırmızıbiber) ekleyin.

Tencerenin kapağını kapatıp 10-15 dakika kadar kısık ateşte pişirin. Afiyet olsun!

Siyah Fasulye” hakkında 3 yorum var

  1. Özlem dedi ki:

    Siyah fasulyenin yemeklerdeki dekoratif halini çok sevdiğimden epey aradım İzmirde ….Ama sadece büyük marketlerde konservesi var.Gerçi benim dediğim meksika fasulyesi ,ikisi aynımıdır ki ?…

  2. Türkiye’de Meksika fasulyesi olarak satılan fasulye bordo renkli oluyor. Latin mutfağında fasulyenin her çeşiti ve rengi var. Latinler ayırmamış Meksika veya Küba fasulyesi olarak. Renklerine göre tanımlıyorlar. Ama hepsinin pişme şekli aynı.
    Konservelerde tuz oranına dikkat etmek lazım. Yiyeceği korumak için oldukça fazla sodyum klorür kullanılıyor. Oranına bakıp en azından düşük sodyum olanını tercih edebilirsiniz. Gerçi Türkiye’de gıdalarda bu bilgiler yazılıyor mu emin değilim.

  3. şeyma dedi ki:

    ben ankaradayım ve siyah fasulye bulmak istiyorum nerelerde satııyor ?