Miso Çorbası ve Shishito (Şişito) Biberleri

Miso Corbasi

Miso çorbası Japon mutfağı deyince ilk akla gelen yemeklerden biri sanıyorum. Japon restoranlarına gittiğinizde bazen siz sormadan bile miso çorbasını getirirler. Ben de bu çorbayı çok severim. Hafif ve hoş bir tadı var. Ama bir o kadar da tuzlu. İddia ediyorum dünya üzerindeki sodyum oranı en yüksek çorba budur. Miso çorbasının temel malzemesi miso macunudur. Bu macun soya fasulyesi, su, tuz ve tahılın (pirinç, arpa veya buğday) birlikte fermente edilerek yaşlandırılması ile elde edilir. Yaşlandırma uzunluğuna göre misonun rengi altın sarısı ile kahverengine arasında değişir. Bir kap misoda günlük tuz ihtiyacın üçte biri bulunmaktadır. Ayrıca miso alırken MSG free olanları tercih etmek lazım. Misonun tuzu bu kadar çok olunca çok sevmeme rağmen ayda yılda bir yaparım. Kalp rahatsızlığı, yüksek tansiyon ve Meniere hastalığı olanların kaçınması gereken bir yemek.

Miso çorbası, içine tofu, yeşil soğan veya wakame denilen deniz yosunu eklenerek zenginleştilir.

Tofu soya sütünden yapılır. Protein ve kalsiyum açısından çok zengindir. Misonun aksine tofuda tuz oranı yok denilecek kadar azdır. Tofu görünüş itibariyle beyaz peynire benzer. Birkaç çeşit tofu vardır. İpeksi, yumuşak, normal ve sert. Yumuşak ve ipeksi olan birbirine benzer. Genellikle soslarda kullanılır. Normal sertlikte olanı peynir gibi salatalara konulabilir. Sert olanları ise ızgara veya kızartma yapılabilir. Paketi açıldıktan sonra tofuyu mutlaka buzdolabında saklamak ve suyunu her gün yenisiyle değiştirmek gerekir. Bir hafta içinde tüketilmelidir. Sert tofuyu derin dondurucuda üç aya kadar saklayabilirsiniz, ancak yumuşak ve ipeksi tofuyu dondurmak gerekir.

Miso çorbasında dashi denilen balık suyu tozu kullanılır. Suyun içine dashi tozundan eklenip, suyu kaynatılır. İçine yeşil soğanlar ve/veya deniz yosunları eklenir. Miso çorbaya en son olarak katılır ve iyice eritilir. Ancak çok önemli bir püf noktası var ki, o da artık miso çorbaya eklendikten sonra bir daha çorba kaynatılmaz. Çünkü yüksek sıcaklık misonun aromasını öldürür.

Wakame denilen deniz yosunu kuru halde satılır. Sıcak suda çözülür. Kuru haldeki bu yosunlar gözünüze çok azmış gibi görünebilir ancak bir tanesi bile suda çözülünce kocaman olur. Bakınız aşağıdaki fotoğraf 🙂

Miso çorbası ile ilgili bu bilgileri 12,167 Kitchen and Cooking Secrets adlı kitabımdan aldım.

Menümüzde bir de shishito (şişito) biberleri var. Açık yeşil renkte, yaklaşık 10 cm uzunluğunda, narin ve tatlı Japon biberleri. Çok nadir olarak içinde acı olanları çıkabiliyor ancak yenilemeyecek kadar acı değiller. Japon mutfağında aperatif olarak sunuluyor. Çerez gibi 🙂 O kadar lezzetliler ki bir oturuşta 20 adet yiyebilirsiniz.

Miso Corbasi

Tofu

Miso ve Wakame

Shishito

Shishito

Miso Çorbası
Malzemeler:
5 su bardağı su
5 yemek kaşığı miso
1 yemek kasığı dashi
Tofu
Yosun
Yeşil soğan

Yapılışı:
Bir tencerenin içine 5 bardak suyu koyup kaynatın. Su kaynayınca içine bir yemek kaşığı dashi tozunu ekleyin. Dashi tozu yerine eğer varsa 2 bardak balık suyu 3 bardak su karışımı yapabilirsiniz.

Dashi eklediğiniz suyu 3 dakika kadar kaynattıktan sonra suyun içine yeşil soğanları ve yosunları atın. 3 dakika kadar kaynatın.

Tofular sert ise yeşillikler ile birlikte atabilirsiniz. Ancak yumuşak tofu kullanacaksanız tofuyu en son miso ile birlikte suya katın.

5 yemek kaşığı misoyu bir kasenin içine alın. İçine azar azar tenceredeki kaynar sudan alıp misoyu ezerek inceltin. Daha sonra tencerenin içine ekleyip ateşin altını kapatın.

Shishito (Şişito) Biberleri
Shishito biberleri için özel bir tarif şekli yok. Çiçek yağı veya mısırözü yağında biberleri kızartın. Ancak lütfen dikkat edin, kendinizi yakmayın!

Afiyet olsun!

Miso Çorbası ve Shishito (Şişito) Biberleri” hakkında 9 yorum var

 1. mehmet dedi ki:

  Yaşasın Japon mutfağından!! Çok severim Japon yemeklerini. Miso da favorilerimdendir. Haklısınız oldukça tuzlu bir çorba ama suyunu, tofusunu ve yosununu bol koyarak tuz konsantrasyonunu azaltmak mümkün.

  Shisito’yu ise denemek isterim. Resimdeki biberler bizdeki bildiğin acı biberlere benziyor acaba bunları yağda kızartıp bir denesem?! Evet hiç biberden çerez yapma fikri aklıma gelmemişti! İftar sonrası için süper olabilir!

 2. çekik gözlü arkadaşlardan bir gevretilmiş cevizi bir de kızarmış dondurmayı severim ki her ikisi de Japon değil,onun dışında çok bana hitap etmiyor bu mutfak sanırım. ama biberler tam benlikmiş. bizim bu tarafta bu biberlerin daha kalını paşa biberi diye satılıyor. bir de lezzetliki sorma gitsin. artık hangi paşaysa bu ,baya saygı görüyor Ege’de :))
  eline,emeğine,enerjine sağlık.

  Müjde

 3. Teşekkür ederim Müjde 🙂 Bu paşa biberlerini merak ettim şimdi. Annem Ege’li benim. Biberin de her türlüsünü çok sever, kesin bilir, hemen soracağım. Ben de biberi çok severim, mümkünse çok açı olmayanlarını 🙂 Bizim oraların biberine en yakın olarak bulduğum biber bu oldu. Bu da Japon marketine 2 haftada bir sipariş üzerine geliyor 🙂

 4. Evet bizdeki yeşil biberlere benziyor. Ancak çoğu tatlı çıkıyor. Gerçi bizim yeşil biberlerin de hem acısı hem de tatlısı oluyor.

 5. japon mutfağı hiç benlik değil

  üzerine para verseler de içemem herhalde bu çorbayı da 🙂

 6. Anlıyorum. Japon mutfağı herkesin sevebileceği türden değil. Ben de çok önceleri çiğ balık mı asla diyenlerdendim. Ama sonra beğendim:)

 7. Mehpare dedi ki:

  Dediğiniz bana seneler evvel ilk kez gittiğim Çin restoranı maceramı hatırlattı. İş yerinden yaklaşık 10 kişi Maryland’de bir Çin restoranına gittik. Herkesin sevdiği kaliteli bir yermiş. Benim resmen midem kalkmıştı! Sadece pilav yemiştim. Gel gör ki seneler sonra bu miso çorbaları, suşiler, saşimiler arada sırada aradığım yemekler haline geldi! Ben bile şaşıyorum bazen. İnsanın beğenilere ne kadar değişebiliyor!

 8. Fotoğraflarda da Japon restoranlarında servis yapıldığı gibi çorba kasesi ve yanında çubuklar var. Ben kaseyi iki elimle tutup çorbayı hüüp diye içiyorum, tofu ve yosunları almak için de çubukları kullanıyorum. Bu yeme şekli de doğru mudur? Bir de Japonya’da çorba hüpletmenin bir saygı ve yemeği beğenme ifadesi olduğu söylenmişti, bu konu hakkında bilgin var mı acaba?

  Sevgiler,

  Yalçın

 9. Yalçın, çorbayı nasıl içtiğini öyle güzel anlatmışsın ki, bu beğenme belirtisi değil de nedir 🙂 Tabi Japonlar buna ne diyor bilmiyorum 🙂