Kilis Mutfağı

Bu hafta Florida Turkish American Association (FTAA)’in Türkevi’ndeki Kilis gecesine katıldık. Türk Derneğinin değerli üyelerinin bizzat hazırladıkları birbirinden lezzetli Kilis yemeklerini tadarak Amerika’da yaşayan Türkler olarak memleket hasretimizi bir nebze de olsa gidermiş olduk. Emeği geçen tüm değerli FTAA üyelerine ben kendi adıma teşekkür ediyorum.

Kilis yemeklerinin de temelini diğer doğu ve güneydoğu mutfaklarında olduğu gibi et ve bulgur oluşturmaktadır. Kilis mutfağı, Halep ve Gaziantep mutfakları arasında kendine özgü bir mutfak olarak bilinmektedir. Halep mutfağından daha çok etkilendiği, hatta bazı yemeklerin isimlerinin Arapça’dan geldiği söylenir.

Bizim gecemizde menüde yöresel yemeklerden Ali Nazik, muhammara, mercimekli köfte, müceddere, humus, yoğurtlu kebap ve zahter vardı. Ben bu yemeklerden Ali Nazik’i Gaziantep yemeği olarak bilirdim. Belki yöresel faklılıkları vardır. Çünkü menüdeki Ali Nazik yoğurtsuz olarak servis edilmişti. Ben Ali Nazik’i yoğurtlu olarak bilirdim. Közlenmiş patlıcan üzerine sarımsaklı yoğurt ve en üste kıyma veya et. Acaba Kilis’te Ali Nazik yoğurtsuz olarak, Gaziantep’te ise yoğurtlu olarak mı yapılıyor?

Muhammara, çemene benzeyen, yörede kahvaltıda çokça yenilen bir yemekmiş. Domates ve biber salçası, ekmek içi, sarımsak, nar ekşisi, ceviz, kimyon, karabiber gibi baharatlardan yapılıyor. Bazı tariflerde biber salçası yerine közlenmiş kırmızı biber kullanıldığını ve hatta domates salçasının da hiç kullanılmadığını gördüm. Eminim yöresinde muhammaranın özel bir yapılışı vardır. Kilis’lilere sormak lazım, doğrusu hangisidir?

Zahter, yörede yetişen bir kekik türüymüş. Zahter bitkisinin yağı ve çayı yapılmakla beraber sumak, kimyon, nohut, susam, buğday gibi çeşitli baharat ve bakliyatlarla karıştırılıp, dövülerek kahvaltılık olarak da kullanılırmış. Kahvaltılarda küçük pide dilimleri önce zeytinyağına sonra zahtere batırılarak yenirmiş.

Müceddere’ye kara mercimekli pilav da diyebiliriz. Yörede pirinç veya bulgurdan yapılabiliyormuş. Bu yemeği Malatya’da sadece bulgur ile pişirirler, özel bir adı yoktur. Dediğim gibi doğu ve güneydoğu mutfağı hep birbirinden esinlenmiş.

Humus ise artık bizim güneydoğu mutfağında değil uluslararası alanda da bilenen bir yemek olmuş. Çünkü humus sadece bizim ülkemizde değil, Lübnan, Suriye gibi Ortadoğu ülkelerinde de yenilen bir yemek. Amerika’da tüm Ortadoğu restoranlarında humus vardır.

Henüz bu lezzetli yemekler servise açılıp tükenmeden kısa sürelik bir zamanda fotoğrafları çekmeye koyuldum 🙂

Kilis Mutfağı” hakkında 9 yorum var

 1. bir laz olarak doğu yemeklerini çok severim bende

  mardinli bir komşumuz vardı
  yaptığı içli köfte kadar lezzetli başka bir içli köfte daha yemedim ben
  harikaydı…

  diğer komşumuz malatyalı, çok farklı yemekler yapıyor
  çoğu dediğin gibi bulgurlu

  yiyecekler öyle güzel gözüküyor ki pc ye dalıp yiyesim geldi hepsini 😀

 2. Ben de Malatya’lıyım Reyyan. Bak bir de Malatya’lı blog komşun var 🙂

 3. hımmm

  bunu bildiğim iyi oldu bak 😀

 4. canım ben de 1buçuk yıl kadar antepde yaşadım Kilise gitmek nasip olmadı ama lezzetlerine damak tadına hayran kalmıştım..resimler çok güzel görünüyor emeğine sağlık:)

 5. Çok hoş bir sürpriz oldu bu yayınınız. Bu tür şeyler üyelerimizi heyecana getirir, teşvik eder.
  Önümüzde daha nice Carşambalar var, ve değişik yörelerimizden yemek örnekleri sunmaya devam edeceğiz.
  Teşekkür ederiz.
  FTAA adına
  Başkan Fuat Ornarlı

 6. Fuat Bey, ilginize çok memnun oldum.
  FTAA’nin çarşamba gecelerine katılıp, yöresel yemeklerimizin fotoğraflarını burada paylaşmaya devam edeceğim.

 7. özay dedi ki:

  çok sevdiğim bir mutfaktır kilis mutfağı.keşke bir de kilis kebabı yapmış olsalardı.çok lezzetli bir yemektir .

 8. özlem dedi ki:

  Gökçecim merhaba ,zahter Antakya bölgesinde de bilinir ,zahterli zeytinyağına ekmek batırıp yemek çok harika bir lezzet….Ve Antepin katmeri oyyyy oyyy aklıma düştü.Ben bizim coğrafya kadar kaliteli, farklı , çeşitli,lezzetli, özenli çok az kültür vardır diye düşünüyorum.Bugün büyük marketlerin birindeki 50 kusür balık çeşidi ve peynir reyonundada bunu düşündüm.İç bade sev güzel var ise aklı şuurun ancak şu kilo meseleside olmasa:)….

 9. Bizim mutfağımızın en güzel sorunu da kilo almak değil mi:)