Hamileler İçin Gıda Güvenliği

Esasında aşağıda bahsettiğim ipuçları sadece hamilelik döneminde değil her zaman dikkat edilebilecek türden önlemler. Yalnız iki kişi için yemeye başlayan anne adaylarının gıda seçimi ve hazırlanması hususlarında daha dikkatli olması gerekiyor. Peki nedir bu hususlar?

Marketlerde et, tavuk, yumurta ve balık aldığınız reyonların yeterince soğuk olmasına dikkat ediniz.

Rafadan yumurta yerine katı veya yağda yumurtayı tercih ediniz (az yağlı olması daha sağlıklı elbette).

Una veya şekere yumurta kattığınızda karıştırmak için kullandığınız kaşığı ya da parmaklarınızı yalamayınız! Mesela kek yaparken hazırladığınız karışım çok lezzetli görünebilir. Ancak bu karışımı tatmaktan kaçınınız 🙂 Bu duruma tek istisna pastörize yumurtalar, çünkü pastörizasyon salmonella zehirlenmesi ihtimalini ortadan kaldırıyor.

Çiğ, taze sebzeleri uzun müddet yıkayınız. Organik bile olsalar sebzeler mutfağınıza ulaşana kadar üzerilerinde bol miktarda bakteri oluşabilir.

Pastörize olmuş süt, peynir ve meyve suyu ürünlerini tercih ediniz. Pastörize olmamış peynirlerde listeria olabilir. Listeria, hamilelik esnasında çeşitli komplikasyonlara sebep olabilecek bir tür bakteridir.

Temel temizlik kurallarına itaat etmediğini düşündüğünüz restoranların yemeklerini yemeyiniz.

Sandviç yapmak için satılan, hazır dilimlenmiş salam, jambon gibi etleri yemekten kaçınınız.

Et, balık ve tavuğu marine etmek için kullandığınız geriye kalan sosu marine işlemi bittikten sonra çöpe atınız, başka bir işlem için kullanmayınız. Ayrıca et, tavuk veya balığı marine ederken açıkta bekletmek yerine buzdolabında bekletiniz.

Donmuş gıdaların buzunu buzdolabında bekleterek çözdürünüz. Oda sıcaklığında donmuş gıdaları çözdürmeyiniz. Dondurulmuş gıdalar çözüldükten sonra tamamını tüketemezseniz asla yeniden dondurmayınız.

Buzdolabı içi sıcaklığının 5 C, soğutucu sıcaklığının -18 C derecenin altında olmasına özen gösteriniz. Eğer buzdolabınız bu derecelerde soğutamıyorsa mümkün olan en soğuk derecede gıdalarınızı koruyunuz.

Mutfağınızda tezgahınızı, lavabonuzu, kesme tahtalarınızı ve bulaşık bezlerinizi her gün temiz tutunuz. Mutfakta en çok bakteri üreyen yerler buralarıdır.

Farkettiğiniz gibi şu ana kadar bahsettiğim tüm bu maddeler, bakteriye maruz kalmanızı ortadan kaldırmaya yöneliktir. Hamileliğinizi sizin ve bebeğiniz için zorlaştırabilecek tüm risklerden uzak durmanız dileğiyle.

Yukarıdaki bilgiler “What to Expect When You’re Expecting” adlı kitaptan alınmıştır. Sizin de paylaşmak istediğiniz hususlar varsa lütfen yorumlarınızda belirtiniz. Pek çok anne adayına yardımcı olacaktır.

Ayrıca Gıda Saklama Koşulları ile ilgili şu yazıma da gözatabilirsiniz.

Hamileler İçin Gıda Güvenliği” hakkında 6 yorum var

 1. Başlığı okuyunca bebek müjdesi mi alacağız acaba diye heyecanlanmadım değil 🙂
  Yazdıklarını okuyunca kendi adıma sevindim
  çünkü zaten burada belirtilen şekilde uygulamaktayım…
  Bir de alışverişin en sonuna et ve tavuk alma işini bırakırım ki marketin rafından evdeki buzdolabına girme süresi kısa olsun diye,hele tavuk aldıysam,marketten hemen eve ve doğru buzdolabına diye telaşlanırım,yarım saati geçirmemeye çalışırım.Sen’i de öperim 🙂

 2. O da gelir inşallah 🙂 Hazırlıklıyız bak 🙂

 3. Sedo Kız inşallah o müjdeyi de veririm 🙂 Biz hazırız, kitaplarımızı aldık, okuyoruz, öğreniyoruz. Kısmet artık bekliyoruz.
  Ben bu tavukları çok terreddütlü yiyorum aslında. Hormonlu mudur, değil midir diye. Organik alıyorum bulursam.
  Ben de seni öperim.

 4. ama ben rafadan yumurtayı çok severim 🙁

  bizim sütümüz kendi ineklerimizden sağılma
  taze taze
  annem o sütle bir sütlaç yapıyor parmaklarımı yiyorum resmen ki ben sütlaç çok sevemem 🙂
  bekliyoruz seni bebiş 9 ay 10 gün sonra burdasın bak karışmam 😀

 5. Reyyan, siz şanslı kişilerdenmisiniz. Sütünüz, yoğurdunuz taze taze mis gibi 🙂

  Hamilelikle ilgili bu yazıyı koyunca herkesi heyecanlandırdım galiba 🙂 Hayırlısı olsun, ne diyeyim…