Domates Çorbası

Ramazan geldi, hoş geldi! Çorbasız ramazan olur mu dedim ve bir çorba tarifi ile blogumu şenlendirmek istedim.

Her ramazan geldiğinde herkes “ah ah eski ramazanlar kalmadı” diye yakınır. Şimdi o kadar uzaktayım ki bu yakınmaları duymak şöyle dursun ramazan geldiğini bile anlamadım. Dün eşim Arap marketine uğramış, akşam elinde pide ile gelince gözlerim doldu doğrusu. Bu sefer ben içimden “ah ah eski ramazanlar…” diye geçirdim. Akşamları babam eve sıcacık pidelerle gelirdi. Bizim yörede ramazan için “yağlı ekmek” dediğimiz pideler yapılır. Pidenin içine yağ (tereyağı sanırım) koyarlar ki bayatlamasın sahurda da yensin. Bu pideyi ben daha Türkiye’nin başka hiçbir yerinde görmedim. Kokusu lezzeti nasıl güzel olur… Börek çörek gibidir, boş boş bile yersiniz. Ama en güzeli çorba ile beraber yemektir.

Ben de ramazan vesilesiyle annemin domates çorbasını yaptım.

Domates Çorbası
Malzemeler:
4 adet domates
1 bardak et suyu (veya su) veya (½ et suyu + ½ su)
4 yemek kaşığı tereyağı
4 yemek kaşığı krema
2 yemek kaşığı un
1 yemek kaşığı salça

Yapılışı:
Domatesleri robota veya blendera koyup püre haline gelinceye kadar iyice karıştırın.

Tencerenin içinde tereyağını eritin. Tereyağı köpük köpük olunca unu ekleyin. Un sararıncaya kadar kavurun.

Salçayı ekleyerek kavurmaya devam edin. Salçayı yağda kavurmazsanız çiğ bir kokusu oluyor. Bu yüzden yemeklere çiğ salça koymaktan kaçınırım. Eğer bir yemeğin salçası az gelmiş ise ayrı bir yerde salçayı biraz sıvı yağda kavurarak eklemenizi öneririm.

Salçada kavrulduktan sonra domatesleri ekleyin ve karıştırın.

Domatesler kaynayınca krema ve et suyunu ekleyin. Kısık ateşte ağır ağır 20 dakika kadar pişirin.

Afiyet olsun!

Domates Çorbası” hakkında 6 yorum var

 1. çoğu kişi üşenir nedense bu nefis çorbayı yapmaya. benim içinse yaz boyu ertelenemez bir lezzet. bu arada kaselerin çok güzelmiş ama 🙂 bir de bunlar şimdilerde “rio” diye satılan çocukluğumuzun şişe domatesi mi ?
  eline sağlık,hem çorba hem fotolar çok güzel (yine ) 🙂
  müjde

 2. öyle çok olmuş ki domates çorbası yapmayalı..fotoğraflara bakarken kokusunun burnuma geldiğini hissettim..hem çorbanın hem pidenin:)

 3. Domatesin adına bakmamıştım doğrusu. Google’ladım rio dedikleri domates buna benziyor. Ben bizim Çanakkale domatesine benzediği için genelde bunu alıyorum. Daha çok dayanıyor sanki.

 4. özden dedi ki:

  o yağlı pideler var ya hayatımda yediğim en güzel şeyler listesinde 🙂

 5. Domatesin renginden olabilir. Domatesleri blenderdan geçirdiğinizde eğer rengi açık pembe gibi görünüyorsa içine bir yemek kaşığı daha salça ilave edebilirsiniz.