Dolma Fıstıklı Çin Lahanası

Cin-Lahanasi

Farklı yeni lezzetler denemeye meraklı ben bu sefer de Çin lahanası yapmaya karar verdim. Evimizin yakınında Lorenzo diye bir İtalyan marketi var. Manavında neredeyse dünyanın pek çok yerinden yerel sebze ve meyveler satılıyor. Üstelik hem daha taze hem de daha ucuz. Mesela, ince-uzun patlıcanları orada görünce bir patlıcan için bu kadar sevineceğimi düşünemezdim. Normal marketlerde satılan patlıcanlar gerçekten bir hentbol topu büyüklüğünde. Bir tanesini ikiye bölüp dolma yaptığınızda inanın iki kişi rahatlıkla doyuyor. Ben de Lorenzo’da, Avrupa patlıcanı diye satılan bizim halis muhlis bildiğimiz patlıcanı görene kadar bu patlıcanlara nefsimi köreltiyordum. Dün yine Lorenzo’ya alışverişe gittiğimde Çin lahanasını görünce aldım.

 Cin-Lahanasi

Genellikle sebzelerin faydalarını ve içindeki maddeleri merak ederim. Çin lahanası kalsiyum, demir, protein, vitamin A ve C bakımından çok zengin bir sebzeymiş. Sindirimi kolay ve gaz yapmazmış.

Aşağıdaki tarif bence çok isabetli bir diyet yemeği olabilir. Ayrıca ızgara etin yanına çok iyi gideceğini düşünüyorum.

Dolma Fıstıklı Çin Lahanası (Baby Bok Choy)
Malzemeler:
½ kg Çin lahanası (baby bok choy)
3 sap yeşil soğan
2 diş sarımsak
2 çorba kaşığı zeytinyağı
2 çorba kaşığı dolma fıstığı

Yapılışı:
Lahanaların öndeki kalın yapraklarını koparıp atın. Her bir lahanayı uzunlamasına 4 eşit parçaya bölün. Hepsini birden su dolu derince bir kapta ıslatın. İçindeki kumunun dökülmesi için 10 dakika kadar bekletin. Sonra iyice yıkayın ve suyunu süzdürün.

Çelik tencerenin içine zeytinyağını koyup ısıtın. Kıyılmış sarımsak ve yeşil soğanları atın. 2 dakika kadar yağda çevirin.

Lahanaları ekleyin. İki üç kere çevirip tencerenin kapağını kapatın. 5-7 dakika kadar kısık ateşte pişirin. Lahanaların tazeliğine ve narinliğine göre pişme süresi değişebilir.

Teflon tavayı ısıtın ve içine dolma fıstıklarını ekleyin. Fıstıklar altın rengini alana kadar sürekli karıştırın.

Dolma Fıstıklı Çin Lahanası” hakkında bir yorum var

  1. Mehmet dedi ki:

    Sitenizi yeni kesfettim. Ben de sizin gibi yurtdisinda yasiyorum. Turk mutfagimiz hakkaten cok zengin. Ama yabanci mutfaklari da kesfetmek lazim. Bu lahana yemegini yapmak kolay gibi gozukuyor. Bir deneyeyim. Boyle tarifleri paylasmaya devam edin lutfen. Ozellikle Cin, Japon, Tayland yemeklerini!